-
Количката ви е празна.
Археологическите изследвания и разкопки в несебърския полуостров и района на града през последните четирсет години разкриват изключителни находки от значими паметници на културата, свидетелстващи за богатата история на антична Месамбрия и средновековния Несебър.Това поражда нуждата от Археологически музей в града.
Създаден през 1956 г., първата му експозиция е уредена в църквата „Св. Йоан Кръстител”. В новата си сграда, строена специално за музей по проект на арх. Христо Коев, той се премества през 1994 г. Тук е уредена експозицията „Несебър през вековете”, в която са представени многобройни паметници на културата, илюстриращи историята на античната Месамбрия и средновековния Несебър. Експозиционната площ на музея обхваща фоайе и четири зали.
В първата зала "Месамбрия и траките" са изложени останки от бита на древните траки. В залата се намира и изключително важния надпис-декрет в чест на тракийския вожд Садала, датиран от III в.пр.н.е. и даващ богата информация за взаимоотношенията на гръцкия полис със съседните траки, както и експонираното сребърно съкровище от монети-тетрадрахми.
Във тората зала "Понтийският полис Мецамбрия" са изложени откритите в некропола на Месамбрия четири много редки хидрии (бронзови съдове). Те са били използвани за погребални урни, а под вертикалните им дръжки е изобразен сюжет от гръцката митология. Посетителите могат да видят още части от статуите на боговете Аполон и Херакъл, както и статуя на богинята на щастието - Тюхе.
В третата зала "Месемврия в пределите на Рим, Византия и България" е експониран мраморният пиедестал за бронзовата статуя на император Клавдий. В залата има и керамични съдове от времето когато българският владетел хан Крум превзема града (812 г.). В тази зала е изложена и надгробната плоча на византийската принцеса Матаиса Кантакузина Палеологина, починала през 1441 г.
Четвъртата зала е отредена на иконното изкуство. След падането на България под османско владичество (XIV в.) в Несебър се формира местна иконописна школа, която достига своя връх на развитие през ХVI - ХVII век. До днес са запазени около 250 икони, създадени от местни зографи и украсявали десетките църкви на града.
Достойно място във фоайето заема Дипломата, удостоверяваща вписването на Стария Несебър в Списъка на паметниците на световното културно наследство. Това става на 9 декември 1983 год. на VII сесия на Комитета за световно наследство, проведена в гр. Флоренция, Италия.
Включен е в "100-те национални туристически обекта" на Българския Туристически Съюз, под №6. Част е от Комплексния музей "Старинен Несебър".
Снимането в обекта е разрешено, но в иконната зала трябва да става без светкавица.
Музей "Старинен несебър":
Информация: 0554 46019
Резервация за екскурзоводско обслужване: 0554 46012; 0554 46019
Входна такса за Археологическия музей:
-възрастни: 6 лв.
-деца: 3 лв.
За комбинирани билети с други исторически обекти в Несебър, вижте тук: http://www.ancient-nessebar.com/html/main_bg.php?menu=price
Археологическият музей:
http://www.ancient-nessebar.com
Wi-Fi
WC
Food
Parking
Velo Parking
Hotel
Dostupno za invalidni kolichki
ATM
Drinks
100-те национални туристически обекта
Несебър - Стария град, ул. "Месамбрия" 10
В Архитектурно-историческия комплекс на Стария Несебър не може да паркирате до музея, но още на входа му табелки ще ви упътят към ул "Анджело Ронкали", където има платен паркинг по 3лв./час.
Ако продължите по улицата ще стигнете до Морската гара, където паркинга е срещу 2 лв./час или 8 лв./ден