-
Количката ви е празна.
Храм-паметникът "Св. Александър Невски" е православна църква в София, която служи за катедрален храм на българския патриарх. Позлатените му кубета привличат погледи от много места в столицата.
Храмът е кръстен на Св. Александър Невски - руски княз от 13 век, покровител на руския император Александър II, наричан още "Цар Освободител", в чиято чест е издигнат храмът. Първият камък е положен тържествено на 3 март 1882 г. върху част от някогашния некропол на Древна Сердика. Инициативата е на княз Батенберг, който настоява храмът да се издигне в София, а не във Велико Търново. Основните строителни дейности оначе се извършват в периода 1904-1912 г., но храмът е осветен чак през 1924 г. По стар обичай в основите му е вградена метална кутия с имената на членовете на правителството и причините за построяването на храма.
Храмът представлява внушителна петкорабна кръстокуполна базилика в неовизантийски стил с множество куполи, полукуполи и малки цилиндрични сводове и ясно изразен централен купол. С площта си от 3170 м² при построяването си храмът се превръща в първа по големина напълно завършена и действаща катедрала на Балканския полуостров. Цялата е облицована с бял врачански камък, а входните врати са изработени от славонски дъб. Камбанарията се издига на 53 м височина и има 12 камбани, излети и донесени от Москва, които се чуват на 15 км радиус. Най-голямата от тях тежи 12 тона. Отвътре е с мраморна украса, а стенописите и иконите са дело на български, руски и чешки художници. Погледите се заковават на мраморния иконостас, царският и патриаршеският трон и амвонът.
В подземията му се намира Криптата. Първоначално тя била предназначена за гробница, но през 1965 г. е превърната в музей за средновековно и антично изкуство – филиал на Националната художествена галерия, където са експонирани едни от най-красивите български икони и стенописи от 12 – 19 век. Тук се намира и "основният камък” на храма, означен като голям правоъгълник, покрит с пирамидален покрив.
Към днешна дата "Св. Александър Невски" е втората по големина православна катедрала на Балканския п-в. Включена е в списъка на "100-те национални туристически обекта" под №59.
От 1946 г. храмът има два празника:
Храмът има рампа за хора със специални нужди, но е на страничен вход, който не е отворен постоянно.
При посещение на храма трябва да се спазват някои правила за облекло и поведение. Всички посетители, независимо от пола, трябва да са облечени с дрехи, които покриват раменете, лактите и коленете им. Нежелателно е говоренето на висок глас и вдигането на шум.
Крипта (Музей за християнското изкуство):
Телефон: 02/981 5775;
Работно време на Криптата: 10:00-18:00, без понеделник
Билети: персонален - 6.00 лв.; учащи и пенсионери - 3.00 лв.
Срещу 50 лв. се организират беседи (независимо от броя на хората), водени от свещеник, при предварителна заявка. Беседите са само на български език.
Parking
Velo Parking
Dostupno za invalidni kolichki
100-те национални туристически обекта
Град София, пл. "Александър Невски".
Пред главния вход е спирката на тролей 9.
Зад храма, на бул. "Васил Левски" е спирката на тролеи 1, 2, 4, 12
Наблизо е и спирката на СУ " Св. Климент Охридски" на автобуси 9, 280, 306
До СУ е и едноименната метростанцията, до чиито вход са спирките на автобуси 84 и 94.
В близост е и спирката на Националната Опера на бул. "Ал. Дондуков" на трамваите 20, 22, 23.
Храмът се намира в идеалния център на столицата, обслужван чрез Синя зона (2 лв./час).
Разполага и с паркинг за автобуси.